Avstrijci in pravi avstrijski piknik

Avstrijci proste spomladanske in poletne dni radi preživijo ob vonju žara (der Grill) in v dobri družbi (die Gesellschaft). Tečaj nemščine vas popelje tudi do pogovora o druženju na prostem (im Freien).

Avstrija je dežela jezer, hribov, gozdov, parkov in travnikov, v  kateri so številni kotički za kratek oddih (die Erholung). Kje najdemo najlepše prostore za piknik v Avstriji?

Grajski piknik

V Salzburgu je na gradu Hellbrunn (der Schloss Hellbrunn) grajski vrt, ki je znan po več kot 400 let starih vodnih igrah in številnih pod drevesi in med ribniki (die Teiche) skritih romantičnih kotičkih.

Ekološki piknik

Rojstni kraj avstrijskega ekspresionista Egona Schieleja Tulln leži ob Donavi v bližini Dunaja. Mesto je znano po vrtovih Die Garten Tulln, ki poleg prostora za počitek (die Ruhe) in piknike ter otroškega igrišča ponujajo tudi ideje za urejanje vrtov. Možen je voden ogled vrtov, kjer dobite številne ekološke nasvete (die Ökotipps), kako reševati težave v vrtu. Die Garten Tulln se lahko pohvali s kotički za piknik v okolju brez pesticidov in sintetičnih gnojil, saj je vrt ekološki. Ima številne izvire (die Quellen), ribnike (die Teiche) in pot (der Weg) pod drevesnimi krošnjami.

Piknik med vinogradi

Vinska ulica na Štajerskem (die Südsteierische Weinstraße) odseva vinsko kulturo Avstrije in omogoča čudovit pobeg v naravo v jesenskih mesecih. Z odejo in košaro hrane se Avstrijci odpravijo na piknik v vinograde. Prav tako obratujejo »die Buschenschanken«, osmice, ki ponujajo domačo hrano in pijačo: jajčni namaz »Liptauer« (der Eierausftrich), zeliščne namaze (die Kräuteraufstriche), namaze z bučnim oljem (die steierischen Kürbiskernölaufstriche), šunko, dimljene ribe, solate, tiramisu z bučnim oljem, domače sokove (die selbstgemachten Obstsäfte) in žganje (der Schnaps) iz jabolk, hrušk, marelic in sliv ter vino.

Piknik na jezeru

Nedaleč stran od slovenske meje Milštatsko jezero (der Millstätter See) na Koroškem ustvarja pravljično kuliso. Jezeru pravijo tudi Dragulj Koroške (»das Juwel in Kärtnen«). Avstrijci si najraje izposodijo čoln (das Boot) in se na jezeru ob sončnem zahodu razvajajo z domačimi dobrotami.

Piknik v prestolnici

Obisk Dunaja zagotovo vključuje tudi ogled dvorca Schönbrunn in vrtov. Na vrhu griča stoji dvorana Gloriette, ki jo je dala zgraditi Marija Terezija. Pred Glorietto se razprostira travnik, ki ponuja čudovit pogled na Dunaj. Ta kraj velja za enega najlepših kotičkov za piknik (das Pickick) v Avstriji.

Kaj potrebujemo za pravi dunajski piknik:

  • avstrijske napolitanke Manner (die Manner Schnitten),
  • frizbi (das Frisbee),
  • slackline (die Slackline),
  • krogle (die Bälle) za balinanje (der Bocce),
  • jajčni namaz Liptauer,
  • žemlje (die Semmeln),
  • črn kruh (das Scwarzbrot),
  • sir (der Käse),
  • hrenovke (die Franfurter Würstchen),
  • kranjske klobase s sirom (der Käsekrainer),
  • vino (der Wein),
  • gazirano vodo (das Mineralwasser),
  • pivo (das Bier),
  • slane palčke (die Salztangen).

Tečaj nemščine za lažje razumevanje

Navdušenje nad pikniki v nemško govorečem prostoru se kaže tudi v nemškem jeziku. V nemščini poznajo namreč glagol picknicken, ki pomeni imeti piknik. Tečaj nemščine vas bo opremil z besediščem, ki vam bo izlet v Avstrijo olajšal in ga kulinarično obogatil.

Imate vprašanja o tečaju nemščine, vas zanima več?

V Linguli prisegamo na pomembnost govora, pogovora in dogovora. Pokličite nas na 080 23 52 ali nam pišite na info@lingula.si.